O Nas


O nas

Koło Naukowe MOS zrzesza ponad 20 członków. Tworzymy wiele projektów z różnych dziedzin elektroniki i mechaniki, o których można poczytać w czasopismach popularnonaukowych takich jak Elektronika Praktyczna, Elektronika dla Wszystkich oraz PAR. Większość z nas aktywnie działa na rzecz rozwoju Projektu P.I.W.O., który swoim zasięgiem obejmuje już całą Polskę i powoli wychodzi poza jej granice. Ale MOS to nie tylko projekty, prowadzimy również szkolenia z programowania mikrokontrolerów, kursy projektowania i trawienia PCB. Zorganizowaliśmy także seminarium „Trendy Współczesnej Elektroniki Cyfrowej” we współpracy z firmami Farnell, Agilent Technologies i Texas Instruments. Wspieramy różne wydarzenia na Politechnice Wrocławskiej takie jak „Dziewczyny na Politechniki”, „Otrzęsiny PWr”, „Odra Cup”. Śmiało można powiedzieć, że w naszym kole nie ma czasu na nudę. 🙂

Aktualny skład koła naukowego MOS.  Opiekun – Dr inż. Sylwester Nowocień


Historia

Pewnego deszczowego, jesiennego wieczoru, A.D. 2003, siedzieliśmy popijając herbatę. Udzielający się nastrój opadających liści, skłonił nas do zastanowienia się nad celem naszej dwuletniej już edukacji na Politechnice Wrocławskiej. Wiedzieliśmy jak wygląda rezystor, choć nigdy nie mieliśmy go w rękach, wiedzieliśmy jak działa tranzystor – w końcu rysowaliśmy jego model zmiennoprądowy setki razy. Umieliśmy zbudować wzmacniacz, zasilacz czy nawet stabilizator, choć ta wiedza przekładała się jedynie na tony produkowanej co semestr makulatury. Nasi koledzy wyrazili w rozmowach podobne opinie, postanowiliśmy więc spróbować przełożyć teorię na praktykę.
Stwierdziliśmy, że w związku z dalszym programem naszych studiów oraz profilami dyplomowania, prowadzonymi na naszej specjalności, warto byłoby zainteresować się głębiej techniką cyfrową oraz mikroprocesorową. Jak się jednak okazało, na naszym kierunku nikt wcześniej nie próbował zrzeszyć studentów zainteresowanych tą dziedziną elektroniki. Podzieliliśmy się naszym pomysłem z kierownikiem katedry, prof. Januszem Mroczką, który polecił nam dr Andrzeja Stępnia, zajmującego się na specjalności EAE interesującą nas tematyką. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywną reakcją, co dodało nam siły i ochoty do działania.
Koło Naukowe MOS powstało w październiku 2003 roku z inicjatywy studentów trzeciego roku Aparatury Elektronicznej: Wojciecha Figny i Dariusza Berezowskiego.


I tak się zacząło…

Koło szybko zdobyło nowych członków, co zaowocowało pierwszymi projektami. Ale prawdziwy przełom miał dopiero nastąpić. A to za sprawą pomysłu na sterowanie światłem w oknach akademika. Tak narodził się znany już chyba wszystkim Projekt P.I.W.O. Z roku na rok, projekt ten zdobywał większą popularność, a Koło Naukowe MOS rosło w siłę. Pojawiły się większe, bardziej zaawansowane projekty, jak BBC czy MOS Voyager, a także wiele innych ciekawych konstrukcji. Koło przestało skupiać się już tylko na technice mikroprocesorowej.
<Skład Koła Naukowego MOS w roku 2008. Opiekun – Dr inż. Andrzej Stępień>